مقالات

آبگرمکن چیست؟

آب‌گرم‌کن وسیله‌ای است که معمولاً برای گرم‌کردن آب بکار گرفته می‌شود. در مصارف خانگی از آب گرم شده اغلب برای شستن ظروف و پوشاک، استحمام، غذاپزی و گرم کردن محیط منزل استفاده می‌شود. در مصارف صنعتی اغلب از آب‌گرم‌کن‌هایی استفاده می‌شود که توان تولید بخار فوق داغ را داشته باشد.

امروزه ابگرمکن ها با گاز کار می کنند که به صورت منبعی و دیواری وجود دارند ابگرمکن های منبعی یک منبع دارند که اب وارد آنها می شود و با شعله ای که در زیر ان وجود دارد گرم می شود این ابگرمکن ها روی زمین قرار دارند و فضای نسبتا زیادی را اشغال می کنند و مناسب خانه های ویلایی و بزرگ اند و قیمت چندان زیادی ندارند ابگرمکن های دیواری روی دیوار نصب می شوند و فضایی را روی زمین اشغال نمی کنند و مناسب خانه های کوچک و اپارتمانی است این ابگرمکن ها دارایی شبکه ای از لوله ها هستند که معمولا از جنس مس است این لوله ها با مشعلی که در زیر آنها قرار دارد گرم می شوند و با عبور آنها اب گرم می شود این ابگرمکن ها گران ترند . ابگرمکن های خورشیدی گونه دیگری از ابگرمکن ها است با تابش خورشید به لوله های ان اب درون آنها گرم می شود بدی این ابگرمکن ها این است که در روز های ابری و مکان های سرد و کم افتاب کارکرد خوبی ندارد .

  • از کدام مدل آبگرمکن برای مناطقی که املاح و آب زیادی دارند، می‌توان استفاده کرد؟

در بعضی از مناطق، آب لوله کشی دارای املاح زیادی می باشد که شاهد رسوب کردن آب در ظروف و لوله های آب می باشید، اما سوال اینجاست که کدام نوع از آبگرمکن های دیواری برای این مناطق مناسب تر می باشند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در این مناطق باید از مدل های آبگرمکن آیونایز استفاده کرد تا کمتر به خدماتتعمیر آبگرمکن پیدا کنید.

امروزه آبگرم‌کن‌ها کاملا مجهز هستند، حسگر‌های کنترل دود و حرارت دارند تا از خطرهای احتمالی جلوگیری کنند، کم‌حجم‌اند و می‌توانید به دو شکل افقی و عمودی آنها را نصب کنید، امکان رسوب گرفتن آنها در آب‌های سخت بسیار پایین است، مجهز به شیر اطمینان و دماسنج بیرونی و همچنین شیر تنظیم مقدار آب خروجی و دمای آن هستند. از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به عایق حرارتی بالای بدنه آبگرم‌کن، جرقه زن اتوماتیک، فندک پیزوالکتریک ضربه‌ای، تنظیم‌کننده افزایش شعله به صورت قطعه‌ای یا پیوسته و تحمل فشار بالای آب اشاره کرد. برخی از نمونه‌های جدید آبگرم‌کن هم دارای سیستم آیونایزر هستند که در واقع کار آن سالم نگه داشتن فضایی است که آبگرم‌کن در آن محیط در حال فعالیت است و تقریبا کار تصفیه و سالم‌سازی هوا را انجام می‌دهد.

برچسب انرژی آبگرمکن دیواری

در مورد برچسب انرژی آبگرمکن دیواری باید گفت که مدلهای پیلوت دار آبگرمکن دیواری در رده d و مدلهای آیونایز در رده c می باشد. اما می شود امکان استفاده از آبگرمکن با گاز مایع یا کپسول گاز می باشد؟ در پاسخ باید گفت که بله، در این موارد مصرف کننده می تواند آبگرمکنی ای از بازار خرید کند که جهت استفاده از گاز مایع طراحی شده است، اما باید دقت شود که بر روی کارتن دستگاه به وسیله کارخانه سازنده، برچسب قابل استفاده با گاز مایع درج شده باشد.

  • بهترین زمان برای رسوب زدایی لوله های آبگرمکن

در هنگام سرویس آبگرمکن و رسوب زدایی آن باید به شرایطی از جمله این شرایط میزان سختی آب که همان وجود رسوب و املاح در آب می باشد، توجه کرد. اما به طور میانگین برای آبگرمکن های پیلوت دار هر دو سال یکبار و برای آبگرمکن های مدل آیونایز به طور میانگین هر چهار سال یک بار رسوب زدایی انجام شود. دقت داشته باشید که در مناطقی که املاح آب زیاد است این زمان کمتر باید در نظر گرفته شود.

اگر رسوب زدایی آبگرمکن به موقع انجام نشود، به مرور زمان آبگرمکن شما دچار مشکل شده و ممکن است حتی آبگرمکن روشن نشود تا زمانیکه رسوب زدایی را انجام دهید. اگر نوک الکترود آبگرمکن رسوب گرفته باشد، خواهید دید که جرقه زن آبگرمکن عمل نمی کند و آبگرمکن روشن نمی شود. در این مواقع از سرویسکار و یا تعمیرکار آبگرمکن بخواهید تا با انجام رسوب زدایی نوک الکترود را تمیز کند تا جرقه زن عمل کند و آبگرمکن روشن شود و آب گرم مصرفی را تامین نماید.

آبگرمکن مورد استفاده برای مغازه

در بعضی از مغازه ها مثل آرایشگاه ها و … نیاز است تا آب گرم همیشه در محل قابل دسترس باشد، به همین دلیل در این مکان ها نصب آبگرمکن دیواری بهترین انتخاب می باشد. در بین آبگرمکن های موجود در بازار شما می توانید از آبگرمکن هایی که در مدل های Campact با حجم آبدهی ۸ الی ۱۰ لیتر در دقیقه، توانایی تامین آبگرم مورد نیاز برای سرویس بهداشتی را دارند، استفاده کرد این نوع آبگرمکن ها مناسب برای نصب در مغازه ها می باشند.

بهتر است بدانید که از آبگرمکن های کم فشار نیز می توان در مواقعی که فشار آب زیاد می باشد نیز استفاده کرد، اما به صورت استاندارد از این آبگرمکن ها بهتر است در این شرایط استفاده نشود. از مزیت های استفاده از آبگرمکن دیواری نسبت به آبگرمکن ایستاده می‌توان به دسترسی فوری به آبگرم، وجود آب گرم به صورت دائم و همیشگی، پایین آمدن مصرف گاز، عدم سوراخ شدن مخزن، عدم اشغال فضای زیاد و تولید آب گرم بهداشتی و بدون باکتری را عنوان کرد.

هنگام انتخاب آبگرمکن برای خانه خود با صدها مدل آبگرمکن روبرو می شوید. آبگرمکن قهرمان نادیده گرفته شده خانه است، در پشت صحنه با اعتماد عمل می کند تا بتواند بسیاری از امکانات رفاهی مدرن از جمله دوش آب گرم، ماشین لباس شویی، ماشین ظرفشویی و غیره را که قدر آنها را نمی دانیم برای ما فراهم کند.

اگر عمر مفید آبگرمکن شما به اتمام رسیده و وقت آن است که یکی دیگر جایگزین آن کنید، مزایای یک مدل بهتر با کارایی بالاتر و رتبه بندی بهتر انرژی را در نظر بگیرید. نه تنها یک آبگرمکن کارآمد باید به نفع محیط زیست باشد بلکه باید موجب صرفه جویی در انرژی شده و اقتصادی باشد. نصب آبگرمکن را به یک متخصص بسپارید، تنها کاری که شما می توانید انجام دهید انتخاب یک مدل از میان مدل های متفاوت موجود در بازار است. هر خانه طبیعتا به یک نوع آبگرمکن مجهز می شود. اما نیازهای افراد خانه تعیین کننده میزان مصرف و میزان تعهد به کارآیی انرژی است، از این رو در انتخاب مدل مناسب برای خانه و خانواده خود نباید مشکلی داشته باشید!